O leksykonie

Pomysł zebrania w jednym miejscu informacji na temat przedwojennych fotografów warszawskich narodził się całkowicie przypadkowo. Któregoś dnia szukałem w sieci danych o fotografie, który wykonał jedno ze zdjęć z mojej kolekcji i zostawił na nim swoją pieczątkę. Okazało się wtedy, że "jak internet długi i szeroki" - nigdzie nie ma żadnej wzmianki na temat zakładu, ani człowieka, który go prowadził. Na mapie stolicy od czasów wojny nie było już także budynku, w którym mieściło się jego atelier. A jednak stempel - pewnie jedyny materialny dowód istnienia firmy - dobitnie potwierdzał fakt, że taki to, a taki fotograf prowadził, w takim to, a takim miejscu swoją firmę w konkretnym czasie. Z czasem okazało się, że takich zakładów jest więcej i choć stron o starej fotografii ciągle przybywa, to informacji o samych zakładach wiele nie ma. Postanowiłem zatem gromadzić w jednym miejscu wszystkie dane o przedwojennych warszawskich fotografach na swój użytek, ale szybko okazało się, że lista nazwisk coraz bardziej się wydłuża i kartkowanie notesu sprawia coraz więcej problemu. Niektóre informacje weryfikowałem kilkakrotnie i z biegiem czasu zapiski stawały się coraz bardziej nieczytelne. Wkrótce doszedłem także do wniosku, że skompletowanie wszystkich wiadomości, nawet tych najbardziej podstawowych, to praca przerastająca możliwości jednego człowieka. Stąd pomysł, aby wejść z "leksykonem" do sieci. Zawsze jest szansa, że ktoś, kto tu zajrzy nieprzypadkowo, będzie w stanie w czymś pomóc, zweryfikować jakieś dane, uściślić fakty.

Dla wygody poszukiwania zastosowałem układ alfabetyczny kategorii, choć proste narzędzia bloga nie pozwalają na alfabetyczne wyświetlanie postów. Zapisy w poszczególnych postach obrazują aktualny stan wiedzy. Staram się zamieszczać tylko potwierdzone w różnych źródłach fakty, a nie domysły i spekulacje. W miarę pojawiania się dodatkowych informacji, będę się starał je aktualizować. Podane w nawiasach kwadratowych daty określają potwierdzony w różnych źródłach czas działania zakładu, ale nie oznaczają konkretnych granic, tak jak daty bez nawiasu. Od pewnego czasu wprowadziłem też podstronę dotyczącą dawnego papieru fotograficznego - wiedza, w jakim okresie dany papier był w użyciu pomaga niezwykle przy datowaniu zdjęć i pośrednio daje też pewne wyobrażenie (w dużym przybliżeniu oczywiście) o okresie funkcjonowania poszczególnych fotografów.

Przy opracowywaniu poszczególnych postów leksykonu posiłkowałem się następującymi źródłami:
W. Żdżarski, Historia fotografii warszawskiej, Warszawa 1974.
K. Lejko, Warszawska fotografia zawodowa na przełomie XIX-XX wieku, "Kronika Warszawy", t. 19, 1988, z. 3/4 (75-76), s. 143-168.
serwis: http://genealogyindexer.org/ (książki telefoniczne)
stroroom werttrewa: http://www.werttrew.fora.pl
wikipedia: http://pl.wikipedia.org
serwis aukcyjny allegro: http://allegro.pl/
forum genealodzy: http://genealodzy.pl/

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy zechcieli podzielić się skanami stempli, oraz wszelkimi innymi informacjami, pozwalającymi wzbogacić leksykon. Wszystkich odwiedzających moją stronę serdecznie zapraszam do współpracy.

Kertoip